Jan Bosko narodil se 16. srpna 1815 v Becchi-Murialdo v Italii. Když mu byla dvě léta, zemřel mu otec. Matka Marketa, sama světice, vychovala syna k jadrné zbožnosti podle hesla: Modli se a pracuj.
Když se jednou vracel z misijního kázání, tázal se ho kaplan: "Odkud pak tak pozdě, synáčku?" - "Byl jsem v Buttiglieře na kázání:" - "Zdalipak sis zapamatoval aspoň jednu větu z kázání?" Jan odříkal celé, a chtěl i předešlá kázání opakovati. Kaplan žasl a řekl matce: "Jan musí studovati." S velikými překážkami studoval. Aby si vydělal, dělal krejčího, číšníka, dělníka. Vyučoval druhé a tak si pomáhal.
Bavil mládež veselými kousky, provazolezectvím. Ale kdo chtěl býti divákem, musil se též s ním modliti nebo poslouchat kázání. Cvičil s mládeží zbožné zpěvy, modlil se růženec, vykládal katechismus. Mezi spolužáky založil spolek, jemuž dal jméno "Allegri", t. j. Veselí. Každý člen musil vypravovati nějaké žerty, aby pobavil jiné. Kdo však klel nebo vedl neslušné řeči, byl ze spolku vyloučen.
Jan byl nakloněn ke hněvu. Ale jeho přítel Comollo, mírný a trpělivý, měl na něho veliký vliv. Říkával mu: "Mnoho koná, kdo koná, co konati má. Nic nekoná, kdo mnoho koná, ale nekoná, co konati má."
Dokončiv studia byl Jan r. 1841 vysvěcen na kněze. Na svátek Neposkvrněného početí oblékal se Don Bosko ke mši svaté. Do sakristie nahlédl zvědavě kluk. "Co tu chceš?" okřikl ho kostelník, "Tu máš mešní knihu a půjdeš ministrovat." - "Ale já neumím ministrovat." - "A tak nač jsi sem přišel" rozkřikl se kostelník a tloukl kluka hlava nehlava. Don Bosko se táže: "Proč bijete toho synka? Co vám udělal? Je to můj přítel, hned ho zavolejte." Chlapec se vrátil a Don Bosko laskavě k němu promluvil: "Pojď sem, příteli, neudělám ti nic zlého. Byl jsi už na mši svaté?" - "Ne." - "Zůstaň tedy na mši svaté, a potom ti něco povím, co se ti bude líbiti." Po mši svaté rozpředl se mezi oběma rozhovor: "Jak se jmenuješ?" - "Bartoloměj Garelli." - "A odkud jsi?" - "Z Asti." - "Jakého jsi řemesla?" - "Zedník." - "Máš ještě tatínka?" - "Ne." - "A maminku?" - "Také už zemřela." - "Kolik je ti let?" - "Šestnáct." - "Umíš číst a psát?" - "Ani jedno, ani druhé." - "Ale zpívat a pískat umíš, že ano?"- Chlapec se usmál a Don Bosko se zaradoval. "Pověz mi milý Bartošku, byl jsi už u prvního svatého přijímání?" - "Ještě ne." - "A u zpovědi už jsi byl?" - "Ano, ale tomu je už dávno, hned jak jsem byl malý." - "Modlíváš se ráno a večer?" - "Zapomněl jsem se už modliti." - "Chodíváš v neděli na mši svatou?" - "To ano, skoro vždycky." - "Na katechismus také chodíš?" - "Bojím se." - "Proč?" - "Stydím se, že ti malí kluci vědí víc než já." - "Kdybych ti vykládal katechismus zvlášť, přišel bys ke mně?" - "Velmi rád, jen když mne nebudete bít." - "Neboj se, nikdo ti nic neudělá. Kdy začneme?" - "Kdy chcete." - "Dnes večer?" - "Ano." - "Chceš-li začneme hned, ano?" - "Jak si přejete." - Tak začal apoštolát Boskův mezi zanedbanou mládeží. Příští neděli přivedl Bartoloměj šest kluků s sebou. Brzo vzrostl počet na stovku.
Bosko si s nimi hrál, bavil. Všeho, čemu se naučil, použil, aby spasil duše. Byl dělníkem, stavitelem, obuvníkem, krejčím, kuchařem, všecko z lásky k zanedbaným hochům. Říkával jim: "Miluji vás celým srdcem. Sotva někoho najdete, kdo by vás více miloval a více si přál vaší věčné spásy než já."
S chlapci začínal obyčejně takto: "My dva musíme býti dobrými přáteli. A víš, co to znamená být přítelem Boskovým?" - "To znamená, že mám poslouchat." - "Ano, ale tvá odpověď není ještě dosti jasná. Býti přítelem Boskovým, to znamená: musíš mi pomoci..." - "A v čem?" - "Jenom v jedné věci: spasiti tvou duši; všecko ostatní je vedlejší."
Boskovi bylo překonávati mnoho překážek. Jeho škola se musila stěhovat s místa na místo. Lidé ho podezřívali. Měli ho za blázna. Bosko však vytrval. Nedal se zastrašit nezdarem.
Ústav Boskův vychovával dobré křesťany a poctivé řemeslníky. Kázeň byla dobrovolná, bez nucení.
Se svými pomocníky založil kongregaci salesiánů. Zemřel 31. ledna 1888. Při jeho smrti měla kongregace 200 domů, v nichž bylo vychováno 200.000 chovanců-
Žádné komentáře:
Okomentovat