Čtení z listu svatého Pavla apoštola k Římanům (12, 6 - 16.)
Bratří! Majíce podle milosti nám udělené dary rozdílné, ať proroctví, užívejme ho podle úměry víry, ať úřad, pracujme v tom úřadě, nebo, kdo má dar vyučování, zabývej se vyučováním, kdo dar povzbuzování, povzbuzováním; kdo uděluje, uděluj v prostnosti, kdo jest představeným, buď jím s pečlivostí, kdo činí milosrdenství, čiň je s veselím. Lásku mějte nelíčenou, nenávidíce zlého a přidržujíce se dobrého. Láskou bratrskou se vespolek milujte, v uctivosti se předcházejte vzájemně, v horlivosti neochabujte; duchem buďte vroucí sloužíce Pánu; v naději se radujte, v soužení buďte trpěliví, na modlitbě vytrvalí; s věřícími v potřebách jejich se sdílejte, pohostinství ochotně prokazujte. Dobrořečte těm, kteří vás pronásledují, dobrořečte a nezlořečte. Radujte se s radujícími, plačte s plačícími. Buďte stejného smýšlení k sobě vespolek, nemyslíce vysoko, nýbrž sklánějíce se k nízkým.
Pokračování svatého Evangelia podle Jana (2, 1 - 11.)
Za onoho času byla svatba v Káni galilejské a byla tam matka Ježíšova. Byl pak pozván na svatbu také Ježíš a učedníci jeho. A když se nedostávalo vína, matka Ježíšova pravila k němu: Nemají vína. I řekl jí Ježíš: Co mně a tobě, ženo? Ještě nepřišla hodina má. Dí jeho matka služebníkům: Cokoliv vám řekne, učiňte. Bylo pak tam postaveno za účelem židovského očišťování, šest kamenných štoudví, z nichž každá pojala dvě nebo tři míry. Dí jim Ježíš: Naplňte štoudve vodou. I naplnili je až do vrchu. A Ježíš řekl jim: Nyní nalijte a doneste správci svatby. I nesli. Když pak správce svatby okusil vody vínem učiněné a nevěděl odkud jest, - služebníci však, kteří vážili vodu, to věděli, - zavolá správce svatby ženicha a praví mu: Každý člověk dává nejprve dobré víno, a když se podnapili, tehdy to, které jest horší. Ty však jsi zachoval dobré víno až dosavad. Tím učinil Ježíš počátek divů v Káni galilejské a zjevil slávu svou, i uvěřili v něho učedníci jeho.
Kázání
Dojemně krásný obraz líčí nám dnešní evangelium. Dva mladí lidé podali si ruce ke společné pouti životem. A jejich radost přišla posvětit sama Rodička Boží a nejsv. Vykupitel.
V naší době stává se módou sňatek bez Boha, bez Božího požehnání; říkáme mu občanský sňatek. Není tomu ještě tak dávno, co pravila dcera své matce, která ji napomínala, aby se dala sezdati v kostele: "Ale, mami, snad mi nebudeš kazit štěstí? Víš přece, že můj ženich ti do kostela nepůjde. A potom, oddavky v kostele má každá děvečka; my chceme míti něco lepšího."
Bohužel, neomezil se tento zlořád jen na města, vniká i do našich vesniček. Znám dobře výmluvy, kterými se hledí utišiti pobouřené svědomí, ale znám také smutné následky tohoto osudného kroku. Byl bych špatným pastýřem vašich duší, kdybych nevaroval: proto věnuji této důležité otázce dnešní kázání. Povím vám 1. kdo stál u kolébky občanského sňatku a 2. vylíčím jeho bolestné následky.
1. Kdo stál u kolébky občanského sňatku? A kdo šířil v katolickém světě toto poblouzení? Všimněte si toho dobře, velice vám to usnadní správné rozhodnutí.
Otevřeme-li Písmo svaté, vidíme, že první sňatek uzavřel na světě Pán Bůh. když stvořil Adama, pravil: "Není dobře člověku býti samotným; učiňme mu pomocnici jemu podobnou!" (Gen 2, 18.). Stvořil tedy Evu a přivedl ji k Adamovi. Potom jim požehnal a řekl: "Rosťte, množte se, naplňte zemi!" (Gen. 1, 28.)
Od té doby byl každý sňatek uzavírán, abych tak řekl, před očima Božíma. Když Tobiáš bral si zbožnou Sáru, vzal její otec pravou ruku své dcery, vložil ji do pravice Tobiášovy a řekl: "Bůh Abrahamův, Bůh Izákův a Bůh Jakubův budiž s vámi, spojiž vás a splniž na vás své požehnání!" (Tob. 7, 15.) Stejně mluvil i Pán Ježíš. Je pravda, dívku si volí hoch svobodně, ale v manželství je spojuje sám Bůh. Odtud vážná slova Kristova: "Co Bůh spojil, člověk nerozlučuj!" (Mat. 19, 6.) Sv. Pavel viděl dokonce v manželství obraz tajemného svazku, který je mezi Kristem a církví. Proto psal Efezským: "Tajemství toto - manželství - jest veliké; já však to pravím s ohledem na Krista a na církev" (Ef. 5, 32.).
A tak tomu bylo mezi katolíky vždycky. První otřásl touto posvátnou úctou zakladatel protestantismu a odpadlý kněz Martin Luther. Prohlásil: "Manželství je úplně světskou záležitostí jako každé jiné řemeslo; proto je ponechme právníkům a světským vrchnostem!" Když o tomto výroku zaslechl Schopenhauer, řekl svým drsným způsobem: "Počkej, to ti zláme vaz." Měl pravdu, uvolněné manželství zlámalo skutečně vaz protestantismu. nesmíte posuzovati všecko jen podle našich krajin. Tam, kde protestanté žijí mezi katolickou většinou, neodváží se tak daleko, protože by pobouřili celé okolí. Ale vezměte na př. Spojené státy, kde takových ohledů míti nemusí, a spatříte naprostý rozvrat. Vzniklo tak zvané kamarádské manželství. Dva lidé se poznali, jdou na úřad a dají se oddati; najmou si narychlo byt, ale zařídí si jen nejnutnější. Děti míti nechtějí; beztoho se rozejdou, jakmile jeden omrzí druhého. Proti některým výstřelkům byl nucen protestovati r. 1930 i papežský list v "Osservatore Romano". Poslyšte, jak hluboko dovede klesnouti člověk, který zapomněl na Boha. V jednom případě letěli snoubenci v letadle napřed a za nimi hnal se v jiném letadle protestantský duchovní a žehnal jim z dálky. Jindy vstoupil pastor, rodiče snoubenců a pozvaní hosté v koupacích úborech až po pás do vody; před nimi stáli ve stejném úboru oba snoubenci a za potlesku četných diváků bylo jejich manželství od pastora požehnáno. Nejsmutnější byl třetí případ. Sňatek se konal úmyslně v pátek a třináctého dne v měsíci. Protestantský pastor držel v jedné ruce obřadní knihu, ze které četl předepsané modlitby, ve druhé ruce měl králičí nožičku, aby odvrátil neštěstí, které by mohlo vzejíti z pátku nebo z osudné třináctky.
Martin Luther byl tedy první, kdo počal podkopávati posvátný ráz manželství. Další neblahý krok učinil Josef II., když 6. ledna 1783 prohlásil manželství za pouhou občanskou smlouvu, která nabývá platnosti jen státními zákony. Poslední ránu zasadila 20. září 1792 francouzská revoluce; bylo uznáno jen to manželství, které bylo uzavřeno před světskými úřady.
Z tak kalných zřídel zrodil se občanský sňatek. Republika československá neodvážila se jíti tak daleko jako Francie; proto dala každému na vůli, aby se rozhodl pro sňatek v kostele nebo na radnici, oba však prohlásila za stejně platné.
Občanským sňatkem nazývám tedy manželství, které nebylo uzavřeno před knězem, nýbrž před úředníkem na hejtmanství nebo na radnici. A takové manželství mám na mysli, mluvím-li dnes o sňatku občanském.
2. Zanechejme již dějin občanského sňatku a všimněme si jeho bolestných následků.
Manželství se neuzavírá na týden, na měsíc nebo na rok; uzavírá se na celý život. Proto je nemožno žíti v něm šťastně bez Boží pomoci. Pěkně to pověděl žalmista Páně (Ž. 126, 1.): "Nestaví-li Hospodin domu, marně se lopotí, kteří jej stavějí!" Naši zbožní předkové poznali dobře, že "bez Božího požehnání marné lidské namáhání"; proto radívali: "S Bohem počni každé dílo, podaří se ti až milo!" Proto modlí se církev nad oběma snoubenci: "Spaseny učiň služebníky své, Bože můj, doufající v tebe! Sešli jim, Pane, pomoc se svatyně a se Sionu ochraňuj jich! Budiž jim, Pane, věží pevnou proti nepříteli!"
A právě tohoto Božího požehnání zřekl se hoch a dívka, kteří se dali oddati na radnici. Sklesli hlouběji než sami pohané. Ti alespoň cítili, že manželství je čímsi posvátným, proto je uzavírali za účasti kněží; katolický jinoch a katolická dívka odmítli podávanou Boží pravici! Což divu, že se na nich splní hrozná slova žalmistova (Ž. 108, 18.): "Miloval kletbu - ať ho tedy stihne; požehnání nechtěl - vzdal se mu tedy!"
Ještě bolestnějším následkem bývá vratkost a rozlučitelnost občanského sňatku. Snadno pochopím, že se rozhodne pro sňatek na radnici muž, protože mu otvírá dveře k novému manželství; nikdy však nepochopím, jak k němu může přivoliti žena. Ona to přece bývá, která na to doplácí nejvíce.
Zadívejte se pozorně na tento obrázek: Měli svatbu na radnici a zdálo se, že nic nedovede rozleptati jejich štěstí. Uplynulo pouze několik měsíců a žena poznala s hrůzou surovou povahu mužovu. Bože, jaké to měla noci, když byla sama doma, muž seděl v hostinci a popíjel. Bývalo již po půlnoci, ale nemohla usnouti; stále ji budila myšlenka, kolik ran dostane, až se vrátí opilý muž. Řeknete, mohla mu pohroziti rozvodem. Mohla, ale co bude s ubohým červíčkem, který spal vedle v kolébce? Muž si najde snadno novou ženu, ale kdo si vezme chudou matku chudého dítěte? Kolikráte již oplakala neblahý den, kdy se dala zlákati k občanskému sňatku? Křesťanské matky! Také jste měli chvíle, kdy se vám zdálo, že se boří vše, nač jste dosud spoléhaly, ale hledali jste útěchu v modlitbě. Také trpitelka, o které mluvím, pokusila se o modlitbu, ale pokaždé srazila ji k zemi myšlenka: "Milovala jsi kletbu, ať tě tedy stihne, nechtěla jsi požehnání, proto se od tebe vzdaluje." Proto nechala modlitby, ale v duši jí zněla hrozná slova proroka Jeremiáše: "Zvíš a zkusíš, jak zlá a hořká věc to jest opustiti Hospodina, Boha svého!" (Jer. 2, 19.)
A to jsem se ještě ani slovem nezmínil o nejbolestnějším následku pro duši každého, kdo uzavřel občanský sňatek. protože takové manželství před Bohem neplatí, je hříchem všecko, co je dovoleno manželům svátostně oddaným. Ubožáci žijí v ustavičném hříchu a žádný kněz jim nemůže dáti rozhřešení, dokud nepromění občanský sňatek ve sňatek církevní. A kdyby zemřeli, nesmějí býti ani po katolicku pochováni.
Dokud je člověk mladý, dokud ho oslepuje vášeň, snad toto neštěstí ani tak necítí. Ale čím více přibývá let, čím více se blíží hodina smrti, tím hlasitěji volá svědomí. A bývá to opět žena, která trpí těmito úzkostmi nejvíce. Vžijte se jen do duše takové ubožačky a pozorujte myšlenky, které jí trápí.
U zpovědi jsem nebyla léta a marně bych šla prosit o rozhřešení. není na světě kněze, který by mně mohl odpustiti. napřed bych musela slíbiti, že buď přeruším dosavadní soužití nebo vynaložím vše, abych přiměla muže, aby naše občanské manželství bylo i církevně zplatněno. Ale muž o tom nechce ani slyšeti. Jestli prý chci jíti, ať si jen jdu... Ale kam jíti s dětmi?
A tak jsem již léta v těžkých hříších bez svaté zpovědi. po léta již žádný kněz mi nesměl podati Tělo Páně. Jak závistivě jsem tolikrát hleděla k oltáři, když jiní tam posvěcují své duše a sílí se pro těžké úkoly životní. Já přikleknouti nesmím. A kdybych umřela, Bože, nesměla bych býti ani po katolicku pochována.
Takové myšlenky nedopřávají klidu a pokoje. A což teprve, když přichází smrt skutečně? Kolik jich umíralo již v zoufalství, protože nevěděli, jak napraviti hříchy, do kterých se tak zamotali! Moji drazí, stojí to opravdu za to? není to příliš veliká cena, kterou zaplatili svedení katolíci svoje poblouzení?
Křesťané! Ukázal jsem vám kalné zdroje, z kterých se zrodil občanský sňatek a připomenul smutné následky takového kroku. Manželé občansky oddaní nemohou nikdy spoléhati na Boží požehnání a svým krokem zatarasili si úplně cestu do zpovědnice a ke stolu Páně. vzpomeňte si na to, kdyby vás někdy lákal svět nebo časné výhody, kterých byste snad dosáhli občanským sňatkem. Vzpomeňte, že dáváte v sázku své časné i věčné štěstí a rozhodněte se dobře: "Ve všech svých skutcích pamatuj na své poslední věci a na věky nezhřešíš." (Sir. 7, 40.) Amen.
Žádné komentáře:
Okomentovat